Son dakika… İsrail-Hamas savaşında son durum: Netanyahu iki zor seçenek arasında sıkışıp kaldı!

08:20

İsrail, Gazze’de Hamas’a ‘yönetim alternatifi’ arıyor

Hükümete ayrıntılı bir savaş sonrası planı hazırlama çağrısında bulunan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yaptığı son açıklamada, “Hamas’a alternatif bir yönetim arayışındayız. Çalışmalar bölgedeki Hamas görevlilerinin uzaklaştırılması ve bir yönetim alternatifinin oluşturulmasını içeriyor.” dedi ve savaşın sona ermesine yönelik sürecin hiçbir aşamasında Hamas yönetimini kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Associated Press haber ajansına konuşan üst düzey İsrailli yetkililer, Gallant’ın Hamas’ın olmadığı bölgeleri “yerel yönetim merkezleri” haline getirmeyi planladığını söyledi. İsrail’in “düşman olmayan yerel aktörler” aradığını söyleyen yetkililer, Gallant’ın “Filistin’i Filistinlilerin yönetmesi gerektiğine” inandığını sözlerine ekledi.

07:52

Netanyahu hükümet içinden gelen talepleri dengelemeye çalışıyor

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas yok edilmeden herhangi bir anlaşma yapılmasına karşı olduklarını duyurarak, Başbakan Netanyahu’yu istifa edip iktidardaki koalisyonu dağıtmakla tehdit etmişti. İngiliz

Guardian gazetesinde yer alan bilgilere göre köşeye sıkışan Netanyahu kez daha hükümetinin aşırı sağ üyelerinin taleplerini dengelemeye çalışıyor. 

ABD’li New York Times gazetesi de Netanyahu’nun ateşkes ile hükümetinin ayakta kalması arasında bir seçimle karşı karşıya olduğunu ve Bibi için artık kritik bir zaman geldiğini yazdı.

07:00 03 Haziran 2024

Blinken Gallant ve Gantz’la görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve savaş kabinesi üyesi Benny Gantz ile ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı Gazze ateşkes önerisini görüşmek üzere ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Times of Israel gazetesi ABD’li bakanın İsrail tarafına baskı yaptığını öne sürüyor.

Koalisyon hükümetinin üyesi olan Gantz, Netanyahu’ya 8 Haziran’a kadar bir plan üzerinde anlaşmaya varması yönünde bir ültimatom verdi, aksi takdirde koalisyondan ayrılacak.

06:40 03 Haziran 2024

İsrail anlaşmadan memnun değil ancak kabul edecek

Netanyahu’nun dış politika baş danışmanı Ophir Falk, Sunday Times gazetesine verdiği röportajda Biden’ın teklifinin iyi bir anlaşma olmadığını ancak rehinelerin tamamının serbest bırakılmasını canı gönülden istediklerini söyledi. İsrail’in koşulunun ‘rehinelerin serbest bırakılması’ ve ‘Hamas’ın yok edilmesi’ olduğunu söyleyen Falk, “Çalışılacak çok fazla ayrıntı var” dedi.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail, Gazze’de Hamas’a ‘yönetim alternatifi’ arıyor
Netanyahu hükümet içinden gelen talepleri dengelemeye çalışıyor
Blinken Gallant ve Gantz’la görüştü
İsrail anlaşmadan memnun değil ancak kabul edecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir